تا به حال اینگونه در مورد خدا نخوانده اید
پنجشنبه 27 اسفند 1394 :: نویسنده : صادق ابراهیمی

عشق ازلی

به درجه ای از اخلاص رسیده بودم که حتی کوچکترین کارها در تمیز کردن خانه را برای خدا انجام می دادم چون می دانستم خدا پاکیزگان را دوست دارد. و قبل از هر چیز به فانی و سطحی بودن لبخند رضایت هر کسی غیر از خدا یقین پیدا کرده بودم. ((إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ وَیُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ)) ((إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ )): پاکیزگیِ من برای خدا چه فرقی دارد؟ هیچ. عدالت ما چه فرقی برای او دارد؟ باز هم هیچ. برای خدا راحت است که دوست بدارد و حتی عشق بورزد به کارها و کسانی که بود و نبودشان برایش هیچ منفعتی ندارند؛ چون خدا با عاطفه است (بیا تو هم برای یک بار که شده منفعت را کنار بگذار و فقط برای دلت این راه را برو _به رندان سرمست آگاه دل  *  که هرگز نرفتند جز راه دل_ تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن  *  که دوست خود روش بنده پروری داند). حقیقتا خدا خیلی از ما انسان ها با عاطفه تر است ولی ما او را وارد عشق های خود نمی کنیم و فکر می کنیم او اهل این ماجراها نیست. فکر می کنیم عشق فقط زمینی است. در این بازار، دل تو مختار است که معشوقش را انتخاب کند؛ هیچ اجباری در کار نیست (اجبار شهوت را هم خودت کنار بگذار و حالا جواب بده که:) ((آللَّهُ خَیْرٌ أَمَّا یُشْرِكُونَ)) خود خداست که دارد درخواستش را غیر مستقیم بیان می کند: ((خدا بهتر است یا آنچه شریک می گیرند)) نمل 59.

حـدیـث دوست نگویم مگر به حضرت دوست                    كـه آشـنـا سـخـن آشـنـا  نگـه د ارد

ســر و زر و دل و جـانـم فـدای آن یـاری               كـه حـق صـحبت  عـهد و و فا  نـگه دارد

******

 

سعادت همدم او گشت و دولت همنشین دارد

هر آن کو خاطر مجموع و یار نازنین دارد

 

که نقش خاتم لعلش جهان زیر نگین دارد

دهان تنگ شیرینش مگر ملک سلیمان است 

صبا از عشق من رمزی بگو با آن شه خوبا ن                                             که صد جمشید و کیخسرو غلام کمترین دارد

نوع مطلب :
برچسب ها : عشق الهی، اخلاص، قرآن، حافظ، عشق زمینی، خدا، عاطفه،
لینک های مرتبط :


اگر می خواهیم در دهه های آینده تفریحگاه هایمان تبدیل به استخر پلاستیك نشود باید از همین امروز بعضی از عادت هایمان را تغییر بدهیم. باید مصرف پلاستیك را در زندگی مان كم كنیم. باید پلاستیك ها را اگر امكان دارد بیشتر از یك بار مصرف كنیم و بعد هم تا جایی كه امكان دارد آنها را به بازیافت بدهیم. باید در سفرهایمان نسبت به پراكنده كنندگان زباله در طبیعت بی تفاوت نباشیم و بصورتی مودبانه به آنها تذكر بدهیم. و یا حتی هر كدام از ما فقط 3 دقیقه از تمام وقتمان در تعطیلات عید را صرف تمیز كردن محیط زیست عزیز بكنیم.

امام على علیه السلام  می فرمایند:
((اِتَّقُوا اللَّهَ فى عِبادِهِ وَ بِلادِهِ فَاِنَّکُمْ مَسْؤولونَ حَتّى‏ عَن البِقاعِ وَ الْبَهائِمِ : تقواى الهى را درباره بندگان خدا و شهرهاى او رعایت کنید؛ زیرا حتى درباره زمین ها و حیوانات از شما سؤال خواهد شد.)) نهج البلاغه، خطبه ۱۶۶ .

 

نوع مطلب :
برچسب ها : محیط زیست، زباله، قرآن، حدیث، پلاستیك، نظافت، بازیافت،
لینک های مرتبط :


نوع مطلب :
برچسب ها : واعظ طبسی، تولیت آستان قدس، تدفین، قرآن، فوت، عکس،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 13 اسفند 1394 :: نویسنده : صادق ابراهیمی

((وَأَرْسَلْنَا الرِّیَاحَ لَوَاقِحَ: و بادها را عامل لقاح فرستادیم)) حجر، 22. شاید 1400 سال پیش هیچکس فکر نمی کرد که روند میوه دار شدن گیاهان از نظر سلولی مشابهت فراوانی به لقاح جانوارن دارد. هرچند آن زمان اصلا سلولی شناخته نشده بود و حتی درک مردم از لقاح نیز ناقص بود و گمان می کردند که نسل فقط از طریق پدر منتقل می شود. اما قرآن در آیه فوق بصورتی اشاره وار نکته ای را می گوید که قرن ها می گذرد تا با میکروسکوپ همان حرف به رویت بشر می رسد و تواضع انسان را در برابر کتاب الله باعث می شود. باد عاملی است که سلول های جنسی مذکر را از پرچم گل ها به روی مادگی منتقل می کند و آنگاه سلول جنسی مذکر با حفر تونل در طول مادگی، خود را به سلول جنسی مونث می رساند: ((قُلْ أَنزَلَهُ الَّذِی یَعْلَمُ السِّرَّ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ إِنَّهُ كَانَ غَفُورًا رَّحِیمًا: بگو نازل کرد آن را كسى كه راز نهان ها را در آسمانها و زمین مى‏داند. همانا او همواره آمرزنده مهربان است)) خداوند همیشه خود را آمرزنده مهربان معرفی کرده است. اگر تا کنون به سمت سقوط رفته ای بدان که راه برای بازگشت باز است.

نوع مطلب :
برچسب ها : لقاح، گیاهان، قرآن، باد، اعجاز علمی،
لینک های مرتبط :


گاهی خلاقیت از تکنولوژی هم مهمتر است (بیایید مشکلات محصولات داخلی را خودمان پیدا کنیم):

در بنایی که آلمانی ها شاید حدود 80 سال پیش در مشهد ساخته اند، یعنی در زمانی که سوخت چوب بود، سیستم گرمایشی بسیار جالبی بکار رفته است به این صورت که مکانی در گوشه دیوار مخصوص قرار دادن آذوقه است که تهویه این آذوقه از هوای بیرون انجام میشود. دود کش آن هم بصورتی پهن و پیچ دار از ضخامت دیوار عبور می کند و بالا می رود و به این ترتیب گرما را از دیوار به درون خانه منتقل می کند. چند دهه از ساخت آن بنا گذشت و به شهرها گاز رسید و مصالح و ابزار ساختمان سازی پیشرفته تر شد. نتیجه این پیشرفت ها سیستم گرمایشی جالبی بود به نام شومینه که هم اکسیژن درون خانه را مصرف می کرد و هم 70 درصد انرژی را صرف گرم کردن بیرون خانه می کرد! که خوشبختانه بکار بردن شومینه در منازل تازه ساز ممنوع شد. حقیقتا گاهی خلاقیت و سلیقه از تکنولوژی مهم تر است.

حال بیایید و با عقل جمعی تعدادی از نقایص تولیدات داخلی را لیست کنیم تا به دست سازنده اش برسد و سهمی در بهبود کیفیت تولیدات داخل داشته باشیم. می توانید این لیست را کامل تر کنید:

1- صندلی های واگن های اتوبوسی ساخت داخل -که در قطارهای بین شهری بکار می روند- در زاویه ای نسبت به هم قرار داده شده اند که هر دو نفر بتوانید 12 ساعت به چشم های هم زل بزنند یا 12 ساعت چشم هایشان را به زمین بدوزند!

2- تعدادی از ناشران قرآن ما هنوز از ترجمه ی 70 سال پیش قرآن استفاده می کردند که خوشبختانه در سال 94 ممنوع شد.

3- شلوارهای فاق کوتاه هم با توجه به زیان هایی که به سلامت جسمی و اخلاقی جامعه وارد می کنند باید مثل شومینه ممنوع شوند!

4- تقریبا هیچ مبنای علمی در ساخت و سفارش میز و صندلی های مدرسه، دانشگاه و کتابخانه ها وجود ندارد. در نتیجه جوانان ما 16 و گاهی بیش از 20 سال نادرست می نشینند که تاثیر بدی بر ستون فقرات بدن دارد.

کیم وو چونگ، موسس کمپانی دوو و یکی از نوابغ تجارت، در کتاب پرفروش ((سنگ فرش هر خیابان از طلاست)) صفحه 111 می نویسد: ((تفکر خلاق از این سوالات آغاز می شود: آیا شرایط موجود دلخواه و مطلوب است؟ آیا ما می توانیم محصول بهتری تولید کنیم؟ آیا راه بهتری وجود ندارد؟))

نوع مطلب :
برچسب ها : خلاقیت، نقص، تولید داخل، کیم وو چونگ، تکنولوژی،
لینک های مرتبط :((از آن (خاك) آفریدیمتان و به آن باز می گردانیمتان و از آن خارجتان می كنیم باری دیگر.)) طه، 55
نوع مطلب :
برچسب ها : انسان، خاك، زمین، قرآن، معاد، عكس، مرگ،
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : صادق ابراهیمی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

نیت کنید و اشاره فرمایید

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic